Śmierć ks. Franciszka Blachnickiego nastąpiła na skutek zabójstwa poprzez podanie ofierze śmiertelnych substancji toksycznych. Wykazały to czynności procesowe przeprowadzone w Polsce oraz na terenie Niemiec, Austrii i Węgier przez pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej.
𝕂𝕥𝕠 𝕤𝕥𝕒ł 𝕫𝕒 𝕫𝕒𝕓𝕠́𝕛𝕤𝕥𝕨𝕖𝕞 𝕕𝕦𝕔𝕙𝕠𝕨𝕟𝕖𝕘𝕠? Od lat 50. do nagłej śmierci ks. Blachnicki był obiektem szykan i inwigilacji ze strony komunistycznych służb. Został skazany na karę pozbawienia wolności w 1961 roku. Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce, pozostał na emigracji w Niemczech. W tym czasie prokuratura wojskowa wydała postanowienie o jego tymczasowym aresztowaniu i zarządziła poszukiwanie listem gończym, zarzucając kapłanowi ,,działalność na szkodę interesów PRL”.
Departament I MSW PRL umieścił wśród najbliższych współpracowników księdza agentów, w tym o pseudonimach „Yon” i „Panna”, wykonujących ofensywne zadania wywiadowcze na rzecz PRL-owskiego wywiadu na terenie Niemiec.
Przed wybuchem II wojny światowej ks. Blachnicki był aktywnym uczestnikiem polskiego harcerstwa. We wrześniu 1939 r., jako podchorąży Wojska Polskiego, uczestniczył w wojnie obronnej. W okresie okupacji niemieckiej podjął działalność konspiracyjną na terenie Górnego Śląska.
Został aresztowany przez gestapo i w czerwcu 1940 r. osadzony w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz, gdzie przebywał 13 miesięcy, z czego większość w kompanii karnej oraz przez prawie miesiąc w bunkrze głodowym. W marcu 1942 r. wyrokiem sądu niemieckiego został skazany na karę śmierci przez ścięcie gilotyną za działalność konspiracyjną przeciwko Trzeciej Rzeszy Niemieckiej. Po prawie pięciu miesiącach pobytu w celi śmierci, został ułaskawiony, a karę śmierci zamieniono na 10 lat ciężkiego więzienia. Do końca wojny był osadzony w różnych więzieniach i obozach pracy przymusowej na terenie Niemiec.
Po zakończeniu II wojny światowej wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie i w 1950 r. przyjął święcenia kapłańskie.
Największym i najbardziej dynamicznym dziełem życia ks. Franciszka Blachnickiego był oazowy Ruch Światło-Życie, w którym w latach 1964-1989 wzięło udział ok. osób
𝔻𝕫𝕚𝕤́ 𝕞𝕚𝕛𝕒 𝟛𝟠. 𝕣𝕠𝕔𝕫𝕟𝕚𝕔𝕒 𝕤́𝕞𝕚𝕖𝕣𝕔𝕚 𝕜𝕤𝕚𝕖̨𝕕𝕫𝕒.
Spotkanie z cyklu „Tajemnice bezpieki”
https://tiny.pl/tvp6zt7j
Ks. Franciszek Blachnicki ofiarą komunistycznej zbrodni – ustalił Instytut Pamięci Narodowej
https://tiny.pl/6cc1_5jk
Spotkanie „Tajemnice zabójstwa ks. Franciszka Blachnickiego” z cyklu „Tajemnice bezpieki”
https://tiny.pl/y17r7bxz
Andrzej Sznajder: Ks. Franciszek Blachnicki – tarnogórzanin, który przepowiedział upadek komunizmu
https://tiny.pl/yz34-smn
Biograficzna wystawa elementarna przygotowana w OBEN IPN w Lublinie
https://tiny.pl/cqg98
IPN Wrocław
