Home Telefon

Zmarł Szymon Kanigowski. Działacz oświatowej Solidarności, społecznik

Z wielkim żalem i ogromnym smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci naszego kolegi, przyjaciela - Szymona Kanigowskiego. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w środę, 8 maja, o godzinie 14. na cmentarzu w Oborze.

Szymon Kanigowski urodził się w 1934 roku w miejscowości Luberadz. Od 1980 r. był członkiem NSZZ „Solidarność” przy Zespole Szkół Górniczych w Lubinie podległej Zakładom Górniczym „Lubin”. Był pierwszym przewodniczącym Komisji Okręgowej NSZZ „Soldiarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Lubinie. W roku 1989 współzałożyciel Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Lubinie.

W okresie od 16 grudnia 1981 r. do 26 lutego 1982 r. był internowany w Ośrodku Odosobnienia w Głogowie. W latach 1983–1989 uczestniczył w akcjach protestacyjnych upamiętniających zbrodnię lubińską. Był jednym z założycieli klubu i sekcji piłki ręcznej mężczyzn oraz jego pierwszym trenerem. Klub powstał w 1967 r. w Zespole Szkół Górniczych w Lubinie pod nazwą Górnik Lubin.

Był także wieloletnim prezesem oddziału lubińskiego Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Działał na rzecz Polaków na Wschodzie. Za działalność na rzecz społeczności lokalnej i Polaków na Wschodzie, w 1996 roku został laureatem Nagrody Miasta Lubina. Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności w 2017 roku.

Szymon Kanigowski w latach 1994-1998 był Rzecznikiem Praw Mieszkańców w Urzędzie Miasta w Lubinie. i Polaków na Wschodzie w 1996 został laureatem Nagrody Miasta Lubina. Był także Przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie i kierował pierwszymi wyborami samorządowymi w Lubinie w 1990 roku.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w środę, 8 maja, o godz 14. na Cmentarzu przy ul. Zacisze (Obora).

źródło: IPN/Wojciech Obremski/zaglebiak.com.

Fot. Wojciech Obremski