Home Telefon

W Przystanku Historia w Legnicy będzie dyżurował pracownik IPN-u

Miło jest nam poinformować, że nasze Stowarzyszenie nawiązało ścisłą współpracę z wrocławskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. Na naszych łamach będziemy prezentować istotne informacje i zapowiedzi wydarzeń organizowanych przez IPN we Wrocławiu.

Głównym celem współpracy będzie informowanie Was o wydarzeniach związanych z Przystankiem Historia, który przed kilkoma tygodniami utworzono w Legnicy. Już dzisiaj informujemy, że w poniedziałek, 8 maja, o godz. 10. rozpoczynają pierwsze zajęcia dla przedszkolaków w ramach warsztatów o symbolach narodowych.

Warto też dodać, że także jutro – 8 maja, w godzinach od 10. do 13. w przystanku Historia w Legnicy (Dom Słowa, dawne Wyższe Seminarium Duchowne, wejście od strony Auli) przyjmowane będą dwa rodzaje wniosków przez pracownika Oddziałowego Archiwum IPN we Wrocławiu. Pierwszy z nich to wniosek o udostępnienie dokumentów na podstawie art. 30 ust1 ustawy o IPN (składane przez wnioskodawcę za własną osobę lub osobę spokrewnioną). Drugi wniosek to wniosek o wydanie decyzji Prezesa IPN oraz wniosek o wydanie dowodów w sprawie prowadzenia działalności opozycyjnej. W przypadku składania wniosku za osobę spokrewnioną nieżyjącą – konieczny jest akt zgonu!

Legnicki „Przystanek Historia” to trzeci tego typu projekt, po Wrocławiu i Brzegu. Celem jest przypominanie współczesnej historii Polski w okresie PRL. „Przystanek Historii” ma być nie tylko świadectwem tragicznych losów wielu naszych rodaków prześladowanych, internowanych i zamordowanych przez reżim komunistyczny, ale też – ciekawą i pouczającą lekcją historii dla młodego pokolenia.

Legnicki „Przystanek” nosi imię błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana warszawskiej Solidarności, męczennika Kościoła Katolickiego, uprowadzonego i bestialsko zamordowanego 19 października 1984r. przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.