Home Telefon

W Legnicy otwarto „Przystanek Historia” pod patronatem księdza Jerzego

Delegacja naszego stowarzyszenia uczestniczyła dzisiaj w pięknej uroczystości. W Domu Słowa w Legnicy otwarto bowiem "Przystanek Historia". Patronem wydarzenia jest błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko - legendarny kapelan warszawskiej "Solidarności".

To było niezwykle wzruszające i sentymentalne wydarzenie. W Domu Słowa – dawnej siedzibie Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy – uroczyście dziś otwarto „Przystanek Historia”. To projekt tworzony przez Instytut Pamięci Narodowej. W spotkaniu uczestniczyli parlamentarzyści, samorządowcy, hierarchowie Kościoła Katolickiego, działacze podziemnej Solidarności. Nie zabrakło oczywiście delegacji naszego Stowarzyszenia Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego.

Legnicki „Przystanek Historia” to trzeci tego typu projekt, po Wrocławiu i Brzegu. Celem jest przypominanie współczesnej historii Polski w okresie PRL. „Przystanek Historii” ma być nie tylko świadectwem tragicznych losów wielu naszych rodaków prześladowanych, internowanych i zamordowanych przez reżim komunistyczny, ale też – ciekawą i pouczającą lekcją historii dla młodego pokolenia.

Legnicki „Przystanek” nosi imię błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana warszawskiej Solidarności, męczennika Kościoła Katolickiego, uprowadzonego i bestialsko zamordowanego 19 października 1984r. przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Otwarcie tej wyjątkowej wystawy uświetnił monodram aktora Piotra Cyrwusa.

Zdjęcia: Wojciech Obremski/Region Zagłębie Miedziowe NSZZ Solidarność