Home Telefon

W duchu patriotyzmu – przekazywanie młodszym pokoleniom historii ruchów antykomunistycznych

W duchu patriotyzmu

Propagowanie idei wolnego i solidarnego społeczeństwa oraz pielęgnowanie historii ruchów antykomunistycznych na naszym terenie – to tylko niektóre z celów programowych nowo powstałego Stowarzyszenia Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego.

W planach organizacji jest także m. in. włączenie się w przyszłoroczne obchody 40-lecia pacyfikacji kopalni „Rudna”. Stowarzyszenie będzie także m. in. reprezentować podczas uroczystości rocznicowych środowisko działaczy antykomunistycznych z czasów stanu wojennego. A takich rocznic będzie w przyszłym roku sporo.

Przygotowujemy się do obchodów sierpnia ’80, rejestracji „Solidarności”, wprowadzenia stanu wojennego oraz pacyfikacji kopalni „Rudna” – wymienia Jan Tabor, jeden z inicjatorów powstania Stowarzyszenia a obecnie jego prezes, w przeszłości aktywny działacz podziemnych struktur NSZZ „Solidarność” w Zagłębiu Miedziowym, uczestnik pacyfikacji na „Rudnej”. W tym celu Rada Programowa naszego stowarzyszenia opracuje szczegółowy harmonogram działań. Niestety, ze względu na panującą epidemię, możliwości kontaktu mamy ograniczone, i jest to na razie trudne – przyznaje.

Przez wiele lat z związany zawodowo przemysłem wydobywczym miedzi, prezes Jan Tabor podkreśla, że utrudnienia w pracy i obawy związane z koronawirusem dotyczą dziś wszystkich, a w szczególny sposób górników. Chciałbym przekazać serdeczne pozdrowienia, życzenia zdrowia i niegasnącej solidarności w tych trudnych dniach dla wszystkich pracowników KGHM „Polska Miedź”, ich rodzin oraz mieszkańców Zagłębia Miedziowego – powiedział.

Wśród innych celów Stowarzyszenia wymienionych w statucie SOAZM jest także m. in. wspieranie finansowe, rzeczowe, prawne i duchowe weteranów opozycji antykomunistycznej i ich rodzin, gromadzenie dokumentów, wspomnień i świadectw oraz dokumentowanie dokonań ludzi i organizacji w ruchu opozycji antykomunistycznej i niepodległościowej z lat 1944 – 1989.

Stowarzyszenie zrzesza na razie najwięcej członków z terenu Lubina. Organizacja ma także wśród swoich członków także osoby z Głogowa i okolic. Teraz przyszedł czas na Polkowice.

Zwracam się apelem i prośbą do mieszkańców gminy Polkowice, zwłaszcza byłych działaczy opozycji komunistycznej, aby przystępowali do naszego stowarzyszenia. Wspólnie będziemy pracowali nad przekazywaniem młodszym pokoleniom historii i legendy ruchów antykomunistycznych, jako przyczynku wychowywania młodego pokolenia w duchu patriotyzmu – zachęca prezes Jan Tabor.

  • Kontakt ze Stowarzyszeniem można uzyskać u prezesa SOAZM pod nr. tel. 604645177 oraz mailowo: jasitek@wp.pl .

Zaczerpnięto z miedziowefakty.pl