Home Telefon

Uroczysta konferencja z okazji 40. rocznicy Zbrodni Lubińskiej

W Polkowicach zorganizowano konferencję popularno - naukową na temat protestów społecznych w latach 80. Sesja odbyła się w przeddzień 40. rocznicy Zbrodni Lubińskiej. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego.

Spotkanie rozpoczęło się od wręczenia zasłużonym działaczom opozycyjnej Solidarności prestiżowych odznaczeń: Krzyży Wolności i Solidarności. Te wyjątkowe odznaczenia z rąk szefa Instytutu Pamięci Narodowej odebrali Józef Gojdź, Sławomir Jakubów, Józef Kowalik i Eugeniusz Liszewski.

-Ten Krzyż ma przypominać o tym, że przeszliście trudną drogę w latach 70. i 80. Byliście gotowi do poświęceń dla drugiego człowieka, dla Solidarności. Za to poświęcenie dla wolnej i niepodległej Polski, Instytut Pamięci Narodowej dzisiaj wam dziękuje. Krzyż Wolności i Solidarności nawiązuje do Krzyża Niepodległości z II Rzeczypospolitej. Był wręczany damom i kawalerom, którzy przyczynili się do zdobycia przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Za tę odwagę i rozwagę wam bardzo dziękujemy. Gratuluję wam tych odznaczeń – mówił prezes IPN, dr Karol Nawrocki.

W imieniu odznaczonych przemówił Sławomir Jakubów.

-Piękna jest idea nadawania tego Krzyża wszystkim działaczom opozycji antykomunistycznej, liderom, drukarzom, kolporterom i nam, tym 15-letnim chłopcom z grupy małego sabotażu Solidarności Walczącej. Składamy gorące podziękowania za to, że zostaliśmy dostrzeżeni i nadano nam te honorowe odznaczenia. Wszystko, co robiliśmy, to dla dobra naszej ojczyzny, ku chwale wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej – mówił Sławomir Jakubów.

Podczas konferencji wręczono odznaczenia. Medal „Pro Bono Poloniae” otrzymał Mirosław Gojdź. Natomiast medale „Pro Patria” odebrali: Stanisław Pierzchała, Tadeusz Madziarczyk, Lech Duławski, Leszek Czwaczka, Kazimierz Mazur, Marek Smyk, Zbigniew Szczepański, Franciszek Kitajczyk, Marek Kitajczyk i Zbigniew Cirko. Uroczystość poprowadził Wiesław Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego.

W czasie konferencji uczestnicy wysłuchali prelekcji Andrzeja Dróżdża z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Marka Zawadki z Muzeum Historycznego w Lubinie oraz Łukasza Sołtysika z wrocławskiego oddziału IPN. Sesję zakończyła dyskusja panelowa na temat drukarzy i kolporterów podziemnej prasy.

Materiały dla uczestników konferencji zostały sfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.