Home Telefon

Prezes SOAZM odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Prezes Stowarzyszenia Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego, Wiesław Pawłowski, został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczystość wręczenia państwowych odznaczeń odbyła się w siedzibie Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Prestiżowe wyróżnienia – w imieniu prezydenta RP, Andrzeja Dudy – wręczał wojewoda dolnośląski, Jarosław Obremski.

Wśród wyróżnionych znalazł się Wiesław Pawłowski. Prezes Stowarzyszenia Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Te prestiżowe odznaczenie zostało nadane za działalność podziemną w latach 1980-1990.

Wiesław Pawłowski – 23-31 VIII 1980 uczestnik strajku ZG Rudna Główna. Od IX 1980 w „S”, kolporter wydawnictw niezależnych i pełnomocnik oddziału do kontaktów z KZ „S”. 14-17 XII 1981 uczestnik strajku w ZG Rudna, po pacyfikacji zakładu przez ZOMO zwolniony z pracy, po 3 mies. ponownie przyjęty na gorszych warunkach. Od 1982 działacz tajnej struktury zakładowej „S”, związany z Solidarnością Walczącą jako członek wspierający, zbierał składki na cele związkowe, kolporter prasy podziemnej m.in.: „Solidarności Walczącej”, „Z dnia na dzień”, „Gazety Lubińskiej”, „Tygodnika Mazowsze”, „Woli” i „Zagłębia Miedziowego”. 1985-1989 organizator spotkań edukacyjnych; od 1986 współorganizator seansów niezależnego kina Video Nova we współpracy z Januszem Waissem z Warszawy.

To kolejne wysokie państwowe odznaczenie przyznane Wiesławowi Pawłowskiemu. Wcześniej otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności (2021) i Medal Pro Patria (2021).