Home Telefon

„Nasz człowiek” na Mauritiusie. Mirosław Gojdź ambasadorem w Afryce

Miło nam poinformować, że sekretarz naszego Stowarzyszenia, członek opozycyjnej Solidarności, Mirosław Gojdź, został ambasadorem RP akredytowanym na Maritiusie.

Mirosław Gojdź spotkał się z prezydentem Republiki Mauritiusu, Prithvirajsing Roopunem wręczając listy uwierzytelniające. Podczas spotkania w cztery oczy, nowy ambasador powiedział o wzmocnieniu współpracy między krajami, głównie handlowej i turystycznej. Gojdź podkreślił konieczność rozszerzenia sektora turystycznego i zwiększenia zainteresowania Mauritiusem wśród polskich turystów. Ambasador wyraził nadzieję, by uczynić ten wyspiarski kraj jednym z popularniejszych kierunków podróży wakacyjnych Polaków. Ponadto podkreślił wspólną odpowiedzialność obu narodów za wspieranie społeczności polskiej i obywateli odwiedzających Mauritius. Ogłosił również decyzję o utworzeniu grup roboczych składających się z ministrów i uczonych, którzy odwiedzą Mauritius w celu wymiany wiedzy i kultury.

Mirosław Gojdź to barwna i doskonale znana postać w Lubinie i zagłębiu miedziowym. Aktywny działaczy opozycyjnej Solidarności, aresztowany w okresie stanu wojennego. Po odrodzeniu się wolnej Polski, został wiceprezydentem Lubina. Potem przez wiele kadencji był radnym miejskim oraz wicestarostą powiatu lubińskiego. W latach 2012 – 2018 był sekretarzem a następnie I radcą Ambasady RP w Atenach. Pełnił także funkcję I Radcy Ambasady RP w Nikozji akredytowanym na Malcie i w Grecji.

Od marca 2023r. jest ambasadorem RP w Kenii akredytowanym dodatkowo na Mauritiusie, Seszelach, Madagaskarze, w Ugandzie i Somalii.