Dziś, 27 września, obchodzimy Dzień Polskiego Państwa Podziemnego, upamiętniający utworzenie konspiracyjnej organizacji wojskowej Służba Zwycięstwu Polski (SZP) w 1939 roku. Organizację powołał gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz w oblężonej przez Niemców Warszawie, tuż przed jej kapitulacją. SZP była zalążkiem przyszłej Armii Krajowej, która odgrywała kluczową rolę w walce z okupantem.
Wkrótce po powstaniu SZP, w grudniu 1939 roku, premier rządu RP na uchodźstwie, gen. Władysław Sikorski, przekształcił ją w Związek Walki Zbrojnej (ZWZ), a następnie, w 1942 roku, w Armię Krajową. Tajne struktury, podporządkowane rządowi emigracyjnemu, miały na celu walkę z okupantem oraz przygotowanie do powstania narodowego. Polskie Państwo Podziemne, złożone z podziemnych organów administracji, sądów i sił zbrojnych, było unikalnym fenomenem na skalę europejską.
Gen. Tokarzewski-Karaszewicz, inicjator Służby Zwycięstwu Polski, już w czasie oblężenia Warszawy zaczął formułować plany walki w konspiracji, wzorując się na Polskiej Organizacji Wojskowej z czasów I wojny światowej. W dniach poprzedzających kapitulację stolicy, dowódcy wojskowi, politycy i działacze społeczni skupili się na zachowaniu struktur państwa podziemnego, które miały kontynuować opór wobec okupantów.
Służba Zwycięstwu Polski, a później Armia Krajowa, stanowiły kluczowe elementy tego systemu, którego działalność stała się symbolem niezłomnej walki Polaków o wolność.