Home Telefon

80. rocznica Rzezi Wołyńskiej – obchody pod symbolicznym pomnikiem w Lubinie

Dziś przypada 80. rocznica Rzezi Wołyńskiej. Przedstawiciele naszego Stowarzyszenia wzięli udział w lubińskich obchodach tego wydarzenia.

Obchody 80. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Lubinie rozpoczęły się odprawieniem uroczystej mszy świętej w intencji wszystkich ofiar. Następnie poszczególne delegacje zgromadziły się pod pomnikiem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej, by oddać hołd ofiarom.

W tym ważnym dniu nie mogło zabraknąć także przedstawicieli naszego Stowarzyszenia w osobach prezes SOAZM, Wiesław Pawłowski, Mirosław Młodecki, Tadeusz Madziarczyk, Stanisław Sakwa, Eugeniusz Liszewski, Leszek Czwaczka i Zbigniew Korczowski.

W niedzielę 11 lipca 1943 roku oddziały UPA dokonały skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości, głównie w powiatach kowelskim, horochowskim i włodzimierskim. Było to apogeum mordów prowadzonych od lutego 1943 roku do wiosny 1945 roku. Instytut Pamięci Narodowej podejmuje działania, których celem jest wyjaśnianie okoliczności zbrodni przez historyków i prokuratorów, godne upamiętnienie ofiar oraz edukacja na temat zbrodni.

Badacze obliczają, iż tylko tego jednego dnia mogło zginąć ok. 8 tys. Polaków – głównie kobiet, dzieci i starców. Powszechnie przyjęło się, że 11 lipca obchodzona jest rocznica zbrodni wołyńskiej. Zbrodnię, kwalifikowaną przez pion śledczy IPN jako ludobójstwo, przeprowadzili nacjonaliści ukraińscy z OUN-B i UPA na ludności polskiej Wołynia, Galicji Wschodniej, a także części Lubelszczyzny i Polesia. Szacuje się, że w jej wyniku w latach 1943–1945 zamordowano ok. 100 tys. Polaków. W wyniku polskich akcji odwetowych zginęło także ok. 10 tys. Ukraińców.

Zdjęcia: Powiat Lubiński