Home Telefon

14 lutego nowym świętem państwowym – Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej

Sejm RP przyjął ustawę ustanawiającą 14 lutego Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Święto to, obchodzone w rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową w 1942 roku, będzie upamiętniać żołnierzy największej konspiracyjnej armii działającej w okupowanej Europie.

W preambule ustawy podkreślono, że nowe święto ma oddać hołd kilkuset tysiącom Polek i Polaków, którzy w ramach struktur Polskiego Państwa Podziemnego bohatersko walczyli z niemieckim okupantem. Za ustawą opowiedziało się 429 posłów, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu.

Poseł sprawozdawca, Piotr Adamowicz (Koalicja Obywatelska), wskazał, że w dotychczasowym katalogu świąt państwowych brakowało daty upamiętniającej działalność Armii Krajowej. „Na przykład ponad 10 lat temu rangą ustawy upamiętniono żołnierzy wyklętych. Jednakże w tymże katalogu świąt narodowych zabrakło Armii Krajowej – najliczniejszej podziemnej struktury, walczącej w czasie II wojny światowej o wolność Polski” – podkreślił.

Pierwsze obchody nowego święta odbędą się 14 lutego 2025 roku, w 83. rocznicę powołania Armii Krajowej.

Warto przypomnieć, że w szeregach AK działalność konspiracyjną prowadziło wielu nauczycieli związanych z Tajną Organizacją Nauczycielską (TON), m.in. Stanisław i Zdzisława Bytnarowie, rodzice Jana Bytnara „Rudego”, czy Aleksander Kamiński, autor „Kamieni na szaniec”. Ich zaangażowanie stanowi szczególny dowód na wkład polskich pedagogów w walkę o wolność kraju.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej będzie świętem państwowym, jednak bez dnia wolnego od pracy.