Home Telefon

Muzyka sakralna – przejmujący koncert zorganizowany przez IPN

Koncert zespołu wokalnego ProModern rozpoczął uroczyste obchody 41. rocznicy Zbrodni Lubińskiej. Wydarzenie odbyło się w niedzielny wieczór w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie.

W programie koncertu upamiętniającego Zbrodnię Lubińską znalazła się muzyka sakralna będąca parafrazą katolickiej mszy Requiem (za zmarłych). Łaciński tekst poszczególnych dzieł jest duchowym komentarzem o sensie ludzkiego cierpienia i związanym z nim przebaczeniem, które uwalnia do nowego życia. Program został przygotowany z okazji 41. rocznicy tragicznych wydarzeń w Lubinie.

Dla publiczności wystąpił zespół wokalny ProModern w składzie: Marta Czarkowska – sopran, Katarzyna Bienias – sopran, Anna Krawczuk – mezzosopran, Aleksander Rewiński – tenor, Krzysztof Chalimoniuk – baryton Piotr Pieron – bas.

Na koncercie pojawili się także członkowie naszego Stowarzyszenia.

31 sierpnia 1982 r. podczas pokojowej manifestacji w Lubinie związanej z drugą rocznicą Porozumień Sierpniowych, z rąk funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej zginęli Michał Adamowicz, Andrzej Trajkowski i Mieczysław Poźniak, a wiele osób zostało rannych. Funkcjonariusze MO zaatakowali manifestujących przy użyciu broni palnej, środków chemicznych i pałek szturmowych. O ile odpowiedzialni za zbrodnię trzej funkcjonariusze MO zostali skazani przez wrocławski sąd w 2007r. – były z-ca komendanta miejskiego MO w Lubinie, były z­-ca komendanta wojewódzkiego MO w Legnicy oraz były dowódca plutonu ZOMO, niestety do tej pory nie odnaleziono osób, które strzelały do manifestujących w sierpniu 1982r.

W 2022r. Instytut Pamięci Narodowej wznowił śledztwo w sprawie zabójstwa trzech osób, usiłowania zabójstwa dwóch innych osób oraz spowodowania obrażeń ciała u co najmniej kilkunastu innych – uczestników demonstracji ulicznej 31 sierpnia 1982 roku w Lubinie przez funkcjonariuszy MO i ZOMO, zacierania śladów przestępstwa i przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy państwowych, co stanowi zbrodnie komunistyczne i jednocześnie zbrodnie przeciwko ludzkości, czyli w sprawie tzw. Zbrodni Lubińskiej.

Zdjęcia z koncertu wykonał Wojciech Obremski.